fallback

Емил Хърсев: Никой нищо не е проспал с венецуелските милиони

Играта, която играят адвокатите и банките, винаги е законна, но често накрая се стига до огромни глоби, коментира Тихомир Безлов

10:02 | 14.02.19 г. 10

Нищо незаконно не се е извършило в българската банкова система. Никой нищо не е проспал. Това заяви в ефира на Нова телевизия финансистът Емил Хърсев по повод вчерашната новина, че прокуратурата е блокирала доверителна сметка в българска банка, в която адвокат с българско, но и други гражданства, е получавал милиони левове от Венецуела.

Изпирането на пари е много сложно престъпление, то е последващо. За да има изпиране на пари, трябва да има предхождащо действие, свързано с престъпно действие. Трябва да се възползваме от случая, че Венецуела е в центъра на световното внимание, за да кажем много ясно – България е място, където банките са конкурентоспособни, обясни Хърсев.

Ден по-рано, пред камерата на Bulgaria ON AIR, той обясни, че всичко е в каналния, предвиден от закона и европейските директиви ред. У нас всяка операция над 30 хил. лв. се докладва от банката и подлежи на контрол в съответствие с мерките срещу изпирането на пари, допълни той. 

Пред Нова Хърсев подчерта, че 60 млн. евро, за колкото се твърди, че е направен опит да бъдат „изпрани“, не е голяма сума. Това са два танкера с нефт, обясни финансистът.

По думите му веднага след като се поражда съмнението за незаконен произход на парите или че сумата ще се използва за съмнителни цели, се намесва дирекция "Финансово разузнаване" към ДАНС.

„В момента, в който са преведени парите, знаем, че идват пари и ни изглеждат легални – знаем, че произхождат от търговия с петрол. Българската банка е третата финансова институция, през които са минали тези пари. Ако е имало нещо нередно, предишните две финансови институции също е трябвало да го установят“, посочи финансистът.

Според него д-р Цветан Цанев, за който се твърди, че е замесен в аферата е доктор по право, защитил е докторат в Германия, практикувал адвокатска дейност в Швейцария. Един такъв човек много трудно би нарушил закона, подчерта Емил Хърсев.

От репортаж на Bulgaria ON AIR обаче става ясно, че името на Цветан Цанев се свързва с трафик на каптагон (наркотик) през 90-те години, както и с бизнес с диаманти в Африка. В част от сделките изплува и името на Филип Найденов – Фатик. През 2010 година Цанев е предложен за дисциплинарно наказание от Висшия съдебен съвет. 8 години по-късно е реабилитиран и като действащ адвокат има право да открие доверителна сметка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:57 | 14.09.22 г.
fallback